Godkendte førstehjælpsinstruktører, alle uddannet af Kalaallit Røde Korsiat

Førstehjælpsinstruktører 2018
Uummannaq Isak Pjettursson ispj@avannaata.gl
Amos Pjettursson ampj@avannaata.gl
Ilulissat Joel Hansen rekito@outlook.dk
  Malene Simonsen malene.simonsen@attat.gl
Aasiaat David Løvstrøm dlov@qeqertalik.gl
Sisimiut Bo Olsen bo.brandmiljoeteknik@gmail.com
Fartato Olsen faol@sanilin.gl
Nikolaj Møller nimo@sanilin.gl
Larseeraq Dahl angut.dahl@gmail.com
Jakob Olsen jaol@qeqqata.gl
Maniitsoq Kunuunnguaq Olsen kunuunnguaq1954@gmail.com
Mads Petersen mpe@mit.gl
Kangerlussuaq Jens Dahl jmda@mit.gl
 Nuuk Ane Marie Lauritsen anml@nanoq.gl
Anthon Thomassen antt@sermersooq.gl
Arkaluk Kleemann akleemann@airgreenland.gl
Bent Richardt Maqe brmaqe73@gmail.com
Carl Hansen chan@mit.gl
Esmar Bergstrøm esmar@bergstroem.gl
Gerth Geisler geg@jernmetalskole.gl
Gert Schmidt Nielsen gers@nukissiorfiit.gl
Julie Senderowitz Bendtsen sje.jus@gmail.com
Johannes Lindenhann jli@ral.gl
Karale Kielsen kaki@sermersooq.gl
Kunuk Poulsen knpo@mit.gl
Leif Jensen leif1972@live.dk
Mette Juliussen meju@peqqik.gl
Mette Barslund meba@uni.gl
Naja Marie Nielsen ersinak4@hotmail.com
Ole Bourup ob@jernmetalskole.gl
Per Jørgensen pej@jernmetalskole.gl
Peter Harder p.harder227580@gmail.com
Pitsi Ottosen Pitsi_2@hotmail.com
Poul Lorenzen poul.tanja@greennet.gl
Steen Brandt steen@knapk.gl
Steen Boassen sten@sermersooq.gl
Svend Pedersen sp@banken.gl
 Paamiut Emanuel Møller emanuel.moeller@outlook.com
Hans Ezekiassen hdez@maritim.gl
Hugo G. Svensson hugs@mit.gl
Narsaq Irene Jensen ilj@inuili.com
Jens Høegh Andersson ja@inuili.com
Narsarsuaq Harry Petersen hap@mit.gl
 Qaqortoq Jens Kielsen jenskielsen@gmail.com
Miki Sikemsen miki@kujalleq.gl
Grethe G. Nielsen grethegnielsen@gmail.com
Nanortalik Peter Mathiassen petm@kujalleq.gl
  Hendrik Geisler hendrikgeisler@yahoo.dk
Tasiilaq Bianco Kalia bk@sermersooq.gl
Jaaku Andreassen yaago@andreassen.gl
James Pápe jap76@live.dk

Instruktørkursus 2017

Instruktøruddannelsen er en professionel uddannelse, hvor der fra dag 1 stilles store faglige og fysiske krav til deltagerne.

13 aspiranter startede på uddannelsen, og 10 gennemførte eksamen. Det handler om at kunne redde liv og om at kunne give den viden videre til de kursister, de skal undervise i fremtiden. På det punkt går Kalaallit Røde Korsiat ikke på kompromis. Instruktøruddannelsen i Kalaallit Røde Korsiat er godkendt i såvel Grønland som Danmark og det øvrige Europa.

Der indtil nu 65 uddannede førstehjælpsinstruktører i Grønland.

Instruktører på kurset: OlavØfverlind Pedersen, Kursusleder, Svend Pedersen, Julie Senderowitz Bendtsen og Anthon Thomassen

Kursister:

Bent Maqe, Esmar Bergstrøm, Naja Marie Nielsen, Karale Kielsen, Olaf Frederiksen, Ole Bourup og Pitsi Ottosen, nuuk, Hans Ezekiassen, Paamiut, Malene Simonsen, Ilulissat og Peter Mathiassen, Nanortalik

Nye førstehjælsinstruktører 2017

Instruktørkursus 2015

instruktoerer-2015

Instruktørkursus  2013

Instruktørkursus 2012

Instruktørkursus 2011

 

 

 

 

FRIVILLIG_UP

MEDLEM_UP

 

 

Besøg os på facebook

FB_KNAP

 

Besøg Dansk Røde kors

DRK_KNAP