Godkendte førstehjælpsinstruktører, alle uddannet af Kalaallit Røde Korsiat

 

FØRSTEHJÆLPSINSTRUKTØRER 2019
Upernavik Karl Bidstrup kbi@mit.gl
Uummannaq Isak Pjettursson ispj@avannaata.gl
 Ilulissat Amos Pjettursson ampj@avannaata,gl
Joel Hansen rekito@outlook.dk
  Malene Simonsen malene.simonsen@attat.gl
Aasiaat David Løvstrøm dlov@qeqertalik.gl
  Inger Poulsen Petersen inpe@gux-aasiaat.gl
Qeqertarsuaq Oluf Olrik oluf@qeqertalik.gl
Sisimiut Bo Olsen bo.brandmiljoeteknik@gmail.com
  Erne Olsen heol1973@gmail.com
Poul Olsen poul@qeqqata.gl
Nikolaj Møller nimo@kti.gl
Maniitsoq Kunuunnguaq Olsen kunuunnguaq1954@gmail.com
  Morten Siegstad mosi@qeqqata.gl
  Thyge Berthelsen tgbe@qeqqata.gl
Kangerlussuaq Jens Dahl jmda@mit.gl
Jakob Olsen jaol@qeqqata.gl
 Nuuk Ane Marie Lauritsen anml@nanoq.gl
Anthon Thomassen antt@sermersooq.gl
Arkaluk Kleemann akleemann@airgreenland.gl
Bent Richardt Maqe brmaqe73@gmail.com
Dennis Knudsen dknu@peqqik.gl
Emilie Binzer emusenzer@me.com
Eva-Marie Egede evme@aaqa.gl
Esmar Bergstrøm esmar@bergstroem.gl
Gerth Geisler geg@kti.gl
Gert Schmidt Nielsen gers@nukissiorfiit.gl
Julie Senderowitz Bendtsen sje.jus@gmail.com
Karale Kielsen kaki@sermersooq.gl
Kunuk Poulsen knpo@mit.gl
Marie Q Lyberth mql@kti.gl
Mette Juliussen meju@peqqik.gl
Mette Barslund meba@uni.gl
Michael Rosing michael@MRCharter.gl
Naja Marie Nielsen ersinak4@hotmail.com
Ole Bourup ob@kti.gl
Per Jørgensen pej@kti.gl
Peter Harder p.harder227580@gmail.com
Pitsi Ottosen Pitsi_2@hotmail.com
Steen Brandt steen@knapk.gl
 Paamiut Emanuel Møller emo@mit.gl
Hans Ezekiassen hdez@maritim.gl
Hugo G. Svensson hugs@mit.gl
Narsaq Irene Jensen ilj@inuili.com
Jens Høegh Andersson baker@greennet.gl
Narsarsuaq Harry Petersen hap@mit.gl
 Qaqortoq Jens Kielsen jenskielsen@gmail.com
Miki Sikemsen miki@kujalleq.gl
Grethe G. Nielsen grethegnielsen@gmail.com
Nanortalik Peter Mathiassen petm@kujalleq.gl
  Hendrik Geisler hendrikgeisler@yahoo.dk
Tasiilaq Bianco Kalia bk@sermersooq.gl
Jaaku Andreassen yaago@andreassen.gl

Instruktørkursus 2017

Instruktøruddannelsen er en professionel uddannelse, hvor der fra dag 1 stilles store faglige og fysiske krav til deltagerne.

13 aspiranter startede på uddannelsen, og 10 gennemførte eksamen. Det handler om at kunne redde liv og om at kunne give den viden videre til de kursister, de skal undervise i fremtiden. På det punkt går Kalaallit Røde Korsiat ikke på kompromis. Instruktøruddannelsen i Kalaallit Røde Korsiat er godkendt i såvel Grønland som Danmark og det øvrige Europa.

Der indtil nu 65 uddannede førstehjælpsinstruktører i Grønland.

Instruktører på kurset: OlavØfverlind Pedersen, Kursusleder, Svend Pedersen, Julie Senderowitz Bendtsen og Anthon Thomassen

Kursister:

Bent Maqe, Esmar Bergstrøm, Naja Marie Nielsen, Karale Kielsen, Olaf Frederiksen, Ole Bourup og Pitsi Ottosen, nuuk, Hans Ezekiassen, Paamiut, Malene Simonsen, Ilulissat og Peter Mathiassen, Nanortalik

Nye førstehjælsinstruktører 2017

Instruktørkursus 2015

instruktoerer-2015

Instruktørkursus  2013

Instruktørkursus 2012

Instruktørkursus 2011

 

 

 

 

FRIVILLIG_UP

MEDLEM_UP

 

 

Besøg os på facebook

FB_KNAP

 

Besøg Dansk Røde kors

DRK_KNAP