Godkendte førstehjælpsinstruktører, alle uddannet af Kalaallit Røde Korsiat

Førstehjælpsinstruktører 2017

Qaanaaq Jesper Olsen jol@mit.gl
Uummannaq Isak Pjettursson umqbrand@greennet.gl
Amos Pjettursson ampj@qaasuitsup.gl
Ilulissat Joel hansen  joha@qaasuitsup.gl
  Malene Simonsen malene.simonsen@attat.gl
Qeqertarsuaq Abel Brandt abel.brandt@greennet.gl
Aasiaat David Løvstrøm abrand@greennet.gl
Sisimiut Bo Olsen boo@mit.gl
Fartato Olsen faol@sanilin.gl
Nikolaj Møller nimo@sanilin.gl
Don Juul Madsen doma@sanilin.gl
Larseeraq Dahl angut.dahl@gmail.com
Maniitsoq Kunuunnguaq Olsen kunuunnguaq@greennet.gl
Mads Petersen mpe@mit.gl
Kangerlussuaq Jens Dahl jmda@mit.gl
Nuuk Ane Marie Lauritsen anml@nanoq.gl
Anthon Thomassen antt@sermersooq.gl
Arkaluk Kleemann akleemann@airgreenland.gl
Bent Richardt Maqe brmaqe@greennet.gl
Birthe Abelsen birthe@abelsen.gl
Carl Hansen caha@royalgreenland.com
Christian de Renouard
Esmar Bergstrøm ebe@maritim.gl
Gerth Geisler klaus@greennet.gl
Gert Schmidt Nielsen gers@nukissiorfiit.gl
Hendrik Geisler hendrikgeisler@yahoo.dk
Julie Senderowitz Bendtsen jse008@politi.dk
Johannes Lindenhann jli@ral.gl
Karale Kielsen kaki@sermersooq.gl
Kunuk Poulsen knpo@mit.gl
Leif Jensen leif1972@live.dk
Mette Juliussen meju@peqqik.gl
Naja Marie Nielsen ersinak4@hotmail.com
Olaf Frederiksen Ofr004@politi.dk
Ole Bourup ob@jernmetalskole.gl
Pavia Nielsen pavn@sermersooq.gl
Per Jørgensen pej@jernmetalskole.gl
Peter Harder p.harder227580@gmail.com
Pitsi Ottosen piot@sermersooq.gl
Poul Lorenzen poul.tanja@greennet.gl
Steen Brandt steen@knapk.gl
Steen Boassen sten@sermersooq.gl
Svend Pedersen sp@banken.gl
Søren Thestrup soren.thestrup@hotmail.com
Paamiut Andreas Geisler andreas.geisler@jubii.dk
Hans Ezekiassen hdez@maritim.gl
Hugo G. Svensson hugs@mit.gl
Narsaq Irene Jensen ilj@inuili.com
Jens Høegh Andersson baker@greennet.gl
Josef Petersen josef.petersen@attat.gl
Pavia Rohde baqqa@greennet.gl
Narsarsuaq Harry Petersen hap@mit.gl
Storch Lund slu@mit.gl
Qaqortoq Susie Lynge slbe@kujalleq.gl
Emanuel Møller emoeller@greennet.gl
Jens Kielsen jeki@knapk.gl
Miki Sikemsen qamitsi@greennet.gl
Grethe G. Nielsen grethe@niqaq.gl
Nanortalik Peter Mathiassen petm@kujalleq.gl
Tasiilaq Bianco Kalia bk@sermersooq.gl
Jaaku Andreassen yaago@andreassen.gl
James Pápe jap76@live.dk
Kulusuk Alf Skovdal Friis asfr@mit.gl

Instruktørkursus 2017

Instruktøruddannelsen er en professionel uddannelse, hvor der fra dag 1 stilles store faglige og fysiske krav til deltagerne.

13 aspiranter startede på uddannelsen, og 10 gennemførte eksamen. Det handler om at kunne redde liv og om at kunne give den viden videre til de kursister, de skal undervise i fremtiden. På det punkt går Kalaallit Røde Korsiat ikke på kompromis. Instruktøruddannelsen i Kalaallit Røde Korsiat er godkendt i såvel Grønland som Danmark og det øvrige Europa.

Der indtil nu 65 uddannede førstehjælpsinstruktører i Grønland.

Instruktører på kurset: OlavØfverlind Pedersen, Kursusleder, Svend Pedersen, Julie Senderowitz Bendtsen og Anthon Thomassen

Kursister:

Bent Maqe, Esmar Bergstrøm, Naja Marie Nielsen, Karale Kielsen, Olaf Frederiksen, Ole Bourup og Pitsi Ottosen, nuuk, Hans Ezekiassen, Paamiut, Malene Simonsen, Ilulissat og Peter Mathiassen, Nanortalik

Nye førstehjælsinstruktører 2017

Instruktørkursus 2015

instruktoerer-2015

Instruktørkursus  2013

Instruktørkursus 2012

Instruktørkursus 2011

 

 

 

 

FRIVILLIG_UP

MEDLEM_UP

 

 

Besøg os på facebook

FB_KNAP

 

Besøg Dansk Røde kors

DRK_KNAP